Czym kierować się przy wyborze fotografa ślubnego?

Fotograf ślubny to niezwykle ważna postać na każdym ślubie i weselu. To właśnie ten specjalista jest odpowiedzialny za uchwycenie na zdjęciach towarzyszących Wam emocji. Jak wybrać fotografa, by nie żałować swojej decyzji?

Portfolio fotografa

Jeszcze na etapie poszukiwań fotografa na Wasz ślub zapoznajcie się z jego dotychczasową twórczością. Wielu fotografów prowadzi strony internetowe lub posiada profile na mediach społecznościowych. Dzięki obejrzeniu dotychczasowych efektów pracy danego fotografa macie możliwość zapoznać się z jego stylem oraz podejściem do tematu ślubu i wesela. Jeśli interesujący Was fotograf nie posiada strony internetowej, poproście o przesłanie portfolio w formie e-mail lub pokazanie go na osobistym spotkaniu.

Opinie

Opinie nie są najlepszym wyznacznikiem do wyboru fotografa, ale warto brać je pod uwagę podczas poszukiwań. Szerokim łukiem omijajcie fotografów, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań i mają same negatywne opinie wśród klientów. O rekomendacje możecie zapytać także swoich krewnych i znajomych lub zapytać na lokalnym forum internetowym.

Oferta i cennik

Profesjonaliści fotografii ślubnej oferują kompleksowe pakiety obejmujące przygotowania, ślub, wesele i sesję w plenerze. W ofertach zwracajcie uwagę ile zdjęć i w jakiej formie wchodzi w skład oferty. Cena i ilość zdjęć nie powinny być jednak najważniejszym kryterium. Czasami 100 zdjęć oddaje lepiej piękno ślubu niż 1000 przypadkowych ujęć. 

Spotkanie na żywo

Jeśli udało Wam się wstępnie wybrać fotografa ślubnego i posiada on wolny termin, nadszedł czas na osobiste spotkanie. Rozmowa to okazja do zadania pytań oraz obejrzenia na własne oczy albumów. Spotkanie pozwala także poznać bliżej osobę, z którą spędzicie najważniejszy dzień w życiu. Fotograf towarzyszy Wam podczas przygotowań do ceremonii, ślubu oraz wesela, dlatego dobrze, gdyby był to ktoś, kto wzbudzi Waszą sympatię. Poza tym takie spotkanie zmniejszy Wasz stres w dniu ślubu, ponieważ fotograf nie będzie już dla Was obcą osobą.

Umowa

Umowa to niezbędny element jakiejkolwiek współpracy z podwykonawcami ślubnymi. Jest gwarancją zarezerwowania terminu i często zabezpieczeniem przed wzrostem ceny za reportaż ślubny. Dokładnie zapoznajcie się z jej treścią. Ewentualne wątpliwości wyjaśnijcie przed jej podpisaniem, by uniknąć nieporozumień. W dobrej umowie powinny znaleźć się informacje na temat:- stron umowy,- terminu i miejsca wykonania zdjęć,- wysokości wynagrodzenia (w tym zaliczki lub zadatku) oraz sposobu rozliczenia,- zakresu zlecenia,- ilości zdjęć i formy ich oddania,- zgody na publikowanie zdjęć w celach promocyjnych- kar umownych za niewywiązanie się z warunków umowy przez obie strony.